Menu
Lifestyle / Zdrowie

Świece zapachowe a nasze zdrowie. Wybieraj świece z naturalnego wosku.

Dlaczego sięgamy po świece zapachowe? 

Żyjąc w ciągłym biegu i narażając się na stres każdego dnia potrzebujemy ukoić nerwy i zapomnieć o wszelkich troskach. Dom powinien być oazą spokoju i wytchnienia, w którym po ciężkiej pracy mamy możliwość zregenerować siły, odprężyć się. Zapachy które nas otaczają wywierają istotny wpływ na nasz nastrój i mogą stanowić naturalną metodę relaksacji. Nie bez znaczenia jest także postrzeganie świec zapachowych jako element dekoracyjny pomieszczenia, dlatego wybierając je kierujemy się również ich walorem estetycznym. Te akcesoria zapachowe to idealny sposób na odświeżenie powietrza w domu oraz nadanie mu wyjątkowego aromatu. 

Czy świece zapachowe mogą być szkodliwe dla naszego zdrowia? 

Niestety większość dostępnych na rynku świeczek zapachowych wyprodukowana jest z wosku parafinowego, który otrzymuje się z ropy naftowej i smoły węgla brunatnego. W składzie wielu świec znajdziemy również sztuczne barwniki i wiele innych lotnych związków organicznych. Wyniki badań amerykańskich naukowców z Karoliny Południowej pokazują, że wraz z oparami świec parafinowych wydzielane są takie toksyny jak: formaldehyd, benzen, toulen. Substancje te mogą powodować nowotwory, astmy, krwawienia z nosa, stany lękowe. Działają szkodliwie na układ oddechowy, krwionośny, nerwowy, immunologiczny a nawet rozrodczy. Jednak nie tylko parafina wykazuje toksyczne działanie, ale również knot ołowiowy. Co ciekawe producenci nie są zobligowani do podawania zawartości tego pierwiastka na etykietach. 

Ważne jest więc świadome kupowanie świec, biorąc pod uwagę skład a nie tylko ich walory dekoracyjne czy zapachowe.  

Link do badania: https://nepis.epa.gov/Adobe/PDF/P1009BZL.pdf

Naturalne i bezpieczne alternatywy świec parafinowych. 

Które świece zatem są zdrowe? Bezpieczną alternatywą dla miłośników świec zapachowych będą świece sojowe oraz świece z wosku pszczelego. 

1.Ekologiczne świece sojowe z bawełnianym knotem 

To naturalne świece wykonane z ekologicznego wosku sojowego. Podczas palenia nie wydzielają substancji szkodliwych ani zanieczyszczających środowisko. Idealne dla wegan. Dodatkowo starczają na dwa razy dłużej niż klasyczne świece parafinowe. Wytwarzanie się sadzy podczas spalania jest minimalne.  

Moje ulubione świece sojowe to te od polskiej marki YUSH. Cenie je przede wszystkim za jakość wykonania, piękne zapachy i stosunkowo niską cenę. Świece YUSH są wytwarzane w 100 procentach z ekologicznego wosku sojowego i wzbogacane naturalnymi olejkami eterycznymi. Mają też ładny, prosty, klasyczny design. 

https://yush.pl/ 

2.Świece z wosku pszczelego z bawełnianym knotem 

Świece z wosku pszczelego to świece nie tylko bezpieczne, ale również takie które mają niezwykle korzystny wpływ na układ oddechowy. Idealne więc będą dla osób zmagających się z alergią, astmą i mających problemy z zatokami. Jedynym przeciwwskazaniem jest alergia na wosk pszczeli, propolis i jego pochodne. Podczas ich palenia dochodzi do produkcji dużej ilości jonów ujemnych odpowiadających za oczyszczanie powietrza z kurzu, pleśni, bakterii, wirusów i innych zanieczyszczeń. Świece tego typu muszą być wykonane w 100 procentach z wosku pszczelego, aby działanie było efektywne.  

Warto więc kupować świece  u sprawdzonych producentów, najlepiej takich które posiadają własne pasieki i zajmują się wytwarzaniem również innych produktów pszczelich. Z czystym sumieniem mogę polecić świece sprzedawane przez przedsiębiorstwo KRUPIEC. 

 https://miodykrupiec.pl/swiece-woskowe 

Mam nadzieje że post okazał się wam przydatny i wzbudził wasze zainteresowanie 🙂

 

No Comments

    Leave a Reply